Remax Pasha | Gayrimenkulde Ege'nin Gücü
Remax Pasha Gayrimenkul Bülteni 4. Bölüm: Çağla Oğuz

Remax Pasha Gayrimenkul Bülteni 4. Bölüm: Çağla Oğuz


RE/MAX Pasha gururla sunar! Gayrimenkul Bültenimizin bu haftaki konuğu Çağla Oğuz! Kendisi ile Tapu ve İmar hakkında keyifli bir sohbet ettik. 

 

Ece: RE/MAX Pasha Gayrimenkul Bülteni'ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz gayrimenkul danışmanımız ve direktörümüz Çağla Oğuz. Hoş geldiniz Çağla Hanım, nasılsınız?

Çağla: Teşekkür ederim Ece Hanım. Iyiyim. Siz nasılsınız? Bizler de iyiyiz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Tabii bahsedeyim. Çağla Oğuz adım. Sekiz senedir RE/MAX Pasha'da çalışıyorum. Ondan önce uzun yıllar İstanbul'da mimar olarak görev yaptım. Mimarlık fakültesi mezunuyum. İzmirliyim aslen. Sekiz sene önce de RE/MAX 'a başladım.

Ece: Peki mimarlıktan gayrimenkul sektörüne geçişiniz nasıl oldu? Neden bu sektörü tercih ettiniz?

Çağla: Burada iki şey vardı, iki faktör vardı. faktörlerden bir tanesi ben bir otel inşaatı için gelmiştim Kuşadası'na sonra bu otel inşaatı tamamlandıktan sonra adayı çok sevdim artık tekrar ayrılmak istemedim ya da başka bir büyükşehre geçmek istemedim ondan önceki deneyimlerim de genelde ticari yapıları üzerineydi işte otel fabrika, endüstriyel tesisler, iş merkezleri gibi. Açıkçası çok apartman mimarlarıyla beni heyecanlandırmıyordu artık bir de bu tabii, bir işte faktörlerden bir tanesi. Bir diğeri de sevgili dostum, Yusuf Murat Genç'in bana yaklaşık on beş senedir sürekli İstanbul'dayken bile gidip giderek Çağla hadi artık gel bizimle çalış demesi gayrimenkul sektörüne geçişimde önemli bir rol oynadı. Adadayım. Kuşadası'ndayım. E artık farklı bir sektörde deneyimleyebilirim diyerek Yusuf Bey ve Ebru Hanım'la çalışma kararı aldım. Bu şekilde geldim.
Ece: İyi ki  de öyle olmuş diyelim.

Çağla: Teşekkürler

Ece: Peki benim merak ettiklerimden bir tanesi bu sektöre ilk geçtiniz ve mimarlığınızın bu sektörde olan avantaj ve dezavantajları muhakkak bence olmuştur. Bunlar nelerdir?

Çağla: Evet. Şöyle avantajlar tabii ki de hani imar mevzuatı, işte tapu bilgisi, bunlar benim lisans olarak eğitimini aldığım gruplar mezunlar. Bir gayrimenkul danışmanın bilmesi gereken teknik konular bunlar. Pazarlama kısımları haricinde. Bunlar benim için avantaj oldu. Ya da bir evi değerlerken daha yatkın da bir şey öyle söyleyeyim ben size. Neye ne gözle bakılması gerektiğini tabii daha farklı biliyordum. Mesleğe sıfır girmiş bir meslektaşıma göre. Dezavantajları da tabii biliyorsunuz mimarlar hiç kimse birbirini beğenmez, hiçbir mimar, diğer mimarın yaptığı işi beğenmez.

Mülk beğenmekte zorluk çekiyordum. Yani her yerde bir detay hatası ve bir şey buluyor gözünüz ve sürekli onlara bakıyordum. O tarafımı körledikten sonra zaten iyice işe adapte olmaya başladım. Çünkü onun bir sonu yok.

Hata bulmak şeydir sonsuzdur yani onu sürekli yapabilirsiniz. O tarafınızı dengelemeniz gerekiyor biraz. En büyük dezavantajı bu oldu diyebilirim. Tabii bir de pazarlamayla ilgili olarak benim ciddi bir aldığım eğitim yoktu. Herhangi bir deneyimim yoktu. Biz çünkü tamamen teknik düşünen insanlar olarak mesleğimizi devam ettiriyoruz dezavantajı oydu ama o dezavantaj RE/MAX Pasha sayesinde avantaja dönüştü.

Onların verdiği eğitimler sayesinde avantaja dönüştü.
Ece: Bir gayrimenkul danışmanının bilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi tapu ve imar mevzuatı diye konuştuk, bize kısaca bunlardan bahsedebilir misiniz?

Çağla: Tabii ki de. Ya şimdi biz bir mülkü pazarlamaya başlamadan önce biliyorsunuz yetki belgeli çalışıyoruz biz. Yani yetki belgeli çalıştığımız mülkün pazarlamasına başlamadan önce o mülkle ilgili bütün teknik ve hukuki süreçleri inceleyip bunun bir röntgenini çıkartmamız lazım. İşte bu aşamada tapu ve imar bilgisi bizim için çok önemli. Bununla ilgili olarak benim hazırladığım iki tane eğitim şeyi var. çalışması var, onlara Mekik. Org’tan yakında ulaşabileceksiniz.

Tabii ki de yani büyük bir avantaj oldu. Ben zaten onları bilerek geldim. Yani imar dediğimiz şey özellikle arsa çalışan gayrimenkul danışmanları için önemli bilgiler içeren bir alan işte bir arazi parçasının üzerinde ne kadar inşaat yapılabileceği, yani bu bir arsalaştıysa, arsalaşmadıysa da ne zaman arsalaşacak, ne yoğunlukta olacak gibi sonsuz derya büyük bir konu Ece Hanımcığım. Bunu hani eğitimde detaylarıyla verebiliriz. Tapu dediğimiz zaman da tabii ki de tapuya baktığımızda ne kadar kredi kullanabileceğimizi, en azından ilk ruhsatı var mı yok mu? İşlenmiş mi, işlenmemiş mi? Hisseli tapu mu, müstakil tapu mu gibi bir sürü detay var. Bunlarda bilgi sahibi olmak gerekiyor ki gayrimenkulü değerlemenin de bir tarafı da bunlar hepsi yani sadece evin büyüklüğü fiziksel durumu ve konumu değil. Bu tip detaylar Gayrimenkulün değerini belirleyen faktörlerden bir tanesi oluyor.