Remax Pasha | Gayrimenkulde Ege'nin Gücü
Remax Pasha Gayrimenkul Bülteni 3. Bölüm: Gayrimenkul Pazarlama Faaliyetleri

Remax Pasha Gayrimenkul Bülteni 3. Bölüm: Gayrimenkul Pazarlama FaaliyetleriGayrimenkul Bültenimizin bu haftaki konuğu 19 Yıllık Gayrimenkul Danışmanımız ve aynı zamanda Ege Team Direktörümüz Seher Arslanboğa! Kendisi ile Pazarlama Faaliyetleri hakkında keyifli bir sohbet ettik.
Röportajın tamamını YouTube'tan İzleyebilirsiniz. 


 

Ece: Kuşadası RE/MAX Pasha Gayrimenkul Bülteni'ne hoş geldiniz. Bir bölümle daha karşınızdayız. Bugünkü konuğumuz Pasha Ege Team direktörümüz Seher Arslanboğa. Hoş geldin Seher Hanım. Nasılsınız?
Seher: Hoş bulduk. Çok teşekkür ederim. Iyiyim. Siz nasılsınız?

Ece: Bizler de iyiyiz. Teşekkür ederiz. Biraz tanıyabilir miyiz? Neler yapıyorsunuz?

Seher: Kuşadası doğumluyum. Doğuma, yaşama, geliştirme, hayatımı, her şeyi Kuşadası'nda yaşadım. Farklı bir bölgede veya farklı bir şehirde yaşamadım. Burada yaşamaktan da çok keyif alıyorum. 2003 RE/MAX Pasha'yla tanıştım. RE/MAX Pasha'da 2 yıl ofis yöneticiliği yaptım ve 17 yıldır da gayrimenkul danışmanlığı yapıyorum.

Ece: Harika! Peki RE/MAX Pasha'yla tanışma süreciniz nasıl oldu? Orada ayrıntılar var diye biliyoruz, bize bahsedebilir misiniz?
Sehe: Çılgın Yusuf Murat Genç demek istiyorum. Bir önceki işimizde Yusuf Bey'le birlikte çalışıyorduk yine. O işi devretti sonra yeni alanlar keşfetmeye başladığında dedi ki “ben emlak işi yapacağım.
Hadi gidiyoruz.” Burası taşra bir bölge. Emlakçılara karşı bir bakış açısı var. Farklı bir bakış açısı var. Bir meslek olarak görülmüyordu. Çok düşündüm. Ama sonuç buradayım. Yusuf Murat Genç sonucu.
Pes etmedi.

Ece: Peki, asistanlık süreciniz sonrasında danışmanlığa geçtiniz diye biliyoruz. Asistanlıktan danışmanlığa geçiş sürecinizde yaşadığınız bir zorluk oldu mu? Yani bir anda danışman oldunuz ve bunun mutlaka avantajı da olmuştur size, biraz dinlemek isteriz açıkçası.

Seher: Benim için o iki yılın çok büyük bir avantajı vardı. Çünkü ofis yöneticiliği yaparken diğer ofislerle ofis içindeki danışmanlarla hem telefonla iletişim hem yüz yüze iletişim ofis ziyaretlerinden edindiğim çok iyi dostluklarım oldu. 19 yıldır bu işteyim ve o dönemden devam eden diye RE/MAX'ten ayrılmış birçok arkadaşım var. Yönlendirme anlamda çok büyük faydası oldu işte danışmanlığa geçişimde çok büyük faydası oldu. Ofis yöneticisiyken işte danışmanın yetişemediği noktada yer göstermeye ben gidiyordum. Müşteri diyaloğu, ne istiyor? Analiz etme kısmım biraz güçlendi. Portföy alımı nasıl yapılıyor? Gözlemlediğimde; Evet ben bunu ama daha zamanım var demiştim. Şimdiden hazırlık yapayım, eğitimimi alayım, döneyim demiştim. Döndüğümde danışmandım. Bu da Yusuf Murat Genç.

Ece: Pazarlama alanında çok ve güzel işler yaptığınızı görüyoruz. Çok teşekkür ederim. Bu anlamda ilk başlarken kendinizi tanıtmak için neler yaptınız? Belki ilham olur yeni danışmanlarımıza da

Seher: Şöyle söyleyeyim; Ben eğitimimi Yani RE/MAX'in vermiş olduğu danışmanlık eğitimini o zaman Q iki startlı ismi. İstanbul'da almıştım. Özellikle İstanbul'da aldım. Hem yeni danışman adayları hem diğer ofisleri gezeyim, onlarla birebir gidip geleyim neler yapıyorlar göreyim de.

Bana en büyük tavsiyeleri o dönem beş yıllık, on yıllık olan danışmanların eğitimde aldıklarını birebir ilk iki yıl yap ki yatırımın olsun evet dönüş alamayabilirsin ilk başta ama mutlaka onlar geri dönecek demişlerdi. Nitekim doğru çıktı. Eğitimde en çok üzerinde durulan “Haberin Var Mı?” Bizim geleneksel pazarlama faaliyetimiz. Eğitimden döndüğümde referral ile dönmüştüm yani yönlendirme bir evin satışını alarak dönmüştüm ve ilk yaptığım şey haberim var mı dağıtmaktı. Dokuzda bitti. Sabah başladım. Bütün sahil bandına yaklaşık üç bine yakın bir haberim var mı? Dağıttım.

Cumartesi günüydü. Pazar günü saat dokuzda da haberin var mı’dan arayan bir müşterimin abisine evin satışını gerçekleştirdim. Yani başladık kapora almıştık. Bu benim için çok büyük şeydi ve on dokuz yıl, on yedi yılı danışmanlıkta geçti. Asla bırakmadığım tek pazarlama faaliyeti haberin var mı’dır.

Ece: Peki, söylemek istediğiniz başka pazarlama faaliyetleriniz? Var diye biliyorum çünkü böyle billboardlar falan hahah

Seher: Evet iki bin beş yılında yeni yıl geçişiydi. Güzel bir çalışma yapmıştık. Bütün Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı'ya yeni yıl kutlaması yapmıştım. Bu da benim danışmanlığa geçişim, işte Kuşadası'nda doğup büyümemden kaynaklı bu işi yaparken, burada doğdum, burada büyüdüm. Amcalarım, teyzelerim babamın çevresi hep onların içinde büyüdüm ve hep küçük kız çocuğu gözündeydim. benimle değil daha deneyimli. Yirmi üç yaşındaydım bu işe başladığımda. Çok küçüktüm. Altmış yaşında emekli arkadaşı var bu işi yapıyor o daha deneyimli gelip ona gidiyorlardı. Sen daha küçüksün onların gözünde… Bunu yapmam gerekiyordu, bunu yaptıktan sonra evet bizim kız olmuş, deneyim kazanmış, bu işi meslek edinmiş diyerek yönlendirmeye, kendi ailem, annem bundan sonra yönlendirme yapmaya başladı.

Onun dışında teknoloji ilerliyor. Teknolojiye ayak uydurmak gerekiyor. Öncesinden nelerin gelebileceğini görmemiz gerekiyor. Bunlarla ilgili işte seninle olsun, ofisteki diğer arkadaşlarla olsun, neler yapabileceğimizi düşünüp, taşınıp ne gelebilir, ne olabilir? Işte drone, pandemi döneminde videolar çok büyük işimize yaradı. Gelişmeleri takip ederek ne yapmamız gerektiğini hep birlikte zaten yapıyoruz.

Ece: Teşekkür ederiz Seher Hanım. Peki yeni başlayan danışman adaylarımıza, danışmanlarımıza ve hiç pazarlama yapmayan danışmanlarımıza söylemek istediğiniz, sadece bizim danışmanımız olması değil, tüm sektöre bir notunuz var mı? Pazarlama anlamında?
Seher: Bu işi yapacak olanlara önce bir şey söylemek istiyorum. Gerçekten bu işin meslek olarak yapmak diyorlarsa pes etmeyeceklerse, pes yani azimlilerse, ısrarcılarsa girsinler ve başarılı olacaklarını görecekler. Pazarlama konusunda da asla oturmamaları gerekiyor. Sürekli çevreyle, uzmanlık alanıyla yani tek bir konuda değil aslında bir çok konuda pazarlama faaliyetleri var. Yavaş yavaş hepsini bir bütün haline gerekiyor ve disipline olmaları gerekiyor. Disiplin oturduğu zaman bütün pazarlama faaliyetleri kendiliğinden geliyor zaten.

Ece: Youtube kanalında da çok aktifsiniz. Oradan satışlar yaptınız diye biliyoruz. Bu anlamda bize örnek verebileceğiniz var mı?

Seher: Var tabi aslında Youtube’u çok uzun yıllar önce açmıştım ama çok aktif olamamıştım bu pandemi biraz daha hızlandırdı aslında. Pandemiden yaklaşık bir ay önce neler yapmalıyım çalışmasına başlamıştım ama çok kısa sürede aktif hale getirebileceğimi düşünmüyordum. Orayla ilgili video satışım ilk Yoncaköy’de oldu. Görmeden aldılar, video tanıtımıyla birebir. Bu bana biraz daha ilham oldu ve bu işin üzerine gitmem gerekiyor diye. Sonra pandemi döneminde de devam etti.